Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Nieodpłatna pomoc prawna dla cudzoziemców

NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA DLA CUDZOZIEMCÓW

 

System nieodpłatnej pomocy funkcjonujący na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 945) pozostaje do dyspozycji wszystkich osób przebywających w Polsce, W TYM RÓWNIEŻ OBCOKRAJOWCÓW. Pomoc przysługuje każdej osobie, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. W sposób oczywisty oferta dostępna jest przede wszystkim dla osób posługujących się językiem polskim. Nie pozostaje jednak w sprzeczności z przepisami ustawy skorzystanie  z wizyty w punkcie w asyście tłumacza, jak również udzielenie porady z użyciem środków porozumiewania się na odległość.

W ramach systemu nieodpłatnej pomocy Ministerstwo Sprawiedliwości zainicjowało zbudowanie sieci punktów specjalistycznych, których lista jest dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/web/nieodplatna-pomoc/dyzury-specjalistyczne. W szczególny sposób przydatne okazać się powinny PUNKTY SPECJALIZUJĄCE SIĘ W DZIEDZINIE POMOCY CUDZOZIEMCOM, w których do dyspozycji są specjaliści posługujący się językami obcymi.

Niezależnie od tego przygotowana została LISTA WYKONAWCÓW Z SYSTEMU NIEODPŁATNEJ POMOCY POSŁUGUJĄCYCH SIĘ JĘZYKAMI OBCYMI: https://www.gov.pl/web/nieodplatna-pomoc/porady-prawne-z-zakresu-prawa-cudzoziemcow-oraz-porady-prawne-w-jezykach-obcych. W systemie nieodpłatnej pomocy przybywa również wykonawców, którzy odbyli podstawowe szkolenia w dziedzinie pomocy cudzoziemcom. Ministerstwo zaleca, żeby obcokrajowcy, w tym uchodźcy wojenni z Ukrainy zapisywali się na nieodpłatne porady w pierwszej kolejności do punktów i wykonawców znajdujących się na listach.

Mając na uwadze nowe wyzwania związane z napływem uchodźców wojennych Stowarzyszenie SURSUM CORDA, które realizuje zadania z zakresu edukacji prawnej
w ramach umowy na prowadzenie punktów poradniczych dostosowało swoje działania do aktualnych warunków i realizuje następujące działania: